Zamknięcie listy zgłoszeń za:





BEZPIECZEŃSTWO:

Bezpieczeństwo na rajdzie

  1. Nie stój na drodze odcinka specjalnego
  2. Nie przebiegaj przez drogę, gdy nadjeżdża samochód
  3. Nie stawaj po wewnętrznej stronie zakrętu
  4. Nie zasłaniaj tablic informacyjnych organizatora
  5. Nie zrywaj taśm zabezpieczających trasę
  6. Nie pozostawiaj na trasie rajdu dzieci bez opieki
  7. Zabezpiecz wszystkie zwierzęta domowe tak, aby nie weszły na trasę rajdu
  8. Nie rzucaj żadnych przedmiotów na trasę rajdu
  9. Nie pij alkoholu
  10. Ostrzegaj innych, gdy widzisz, że swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie
  11. Bądź posłuszny wszystkim poleceniom służby porządkowej
  12. Nie usadawiaj się w miejscach uniemożliwiających ucieczkę przed pojazdem, który wypada z trasy rajdu
  13. Nigdy nie blokuj swoim samochodem drogi ewakuacyjnej
  14. Zostaw wolny przejazd dla służb ratowniczych
  15. Nie lekceważ służb porządkowych

Główne wydarzenia rajdu.

Poniżej przedstawiamy najwazniejsze wydarzenia, jakie mają miejsce podczas rajdowego weekendu. Proponujemy zapoznać się z lokalizacjami i terminami by móc dobrze zaplanować pobyt na rajdzie.

Ceremonia startu

To nie tylko miejsce prezentacji załóg i przywitania ich przez gospodarzy terenów goszczących rajd. To także miejsce, od którego liczy się czas rajdowy. Tutaj załogi otrzymują od organizatora karty drogowe i ruszają na trasę rajdu. Rajd Koszaliński przed koszalińskim ratuszem. Będzie tu ulokowany pierwszy punkt kontroli czasu (PKC), a bezpośrednio za nim załogi wyruszą na trasę pierwszego odcinka superspecjalnego - prologu po ulicach centrum Koszalina.

Badanie Kontrolne

To jedno z ważniejszych wydarzeń dla załóg rajdowych. Tutaj ich auta przejdą dokładną weryfikację pod kątem dokonanych przeróbek oraz wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa. Jako, że 10. Rajd Koszaliński rozgrywany jest w kategorii Super KJS lista obowiązkowego wyposażenia jest dłuższa niż dotychczas i obejmuje m.in. klatki bezpieczeństwa, fotele kubełkowe, min. 4-punktowe pasy, czy kombinezony dla kierowcy i pilota. Badanie Kontrolne odbędzie się u wieloletniego partnera Automobilklubu Koszalińskiego - w okręgowej stacji kontroli pojazdów „morska 10”. Wprawdzie wejście na teren hali jest zabronione dla osób postronnych, ale na placu przed wjazdem na BK-1 można będzie z bliska obejrzeć wszystkie rajdówki i porozmawiać z ich załogami.

Prolog rajdu

Rajd Koszaliński, jak każda z rund Rajdowych Mistrzostw Polski Zachodniej rozpocznie się od wieczornego, prologu po zamkniętych ulicach centrum miasta. Odcinek wytyczony między koszalińskim ratuszem a muzeum poprowadzony między wysepkami rozległego skrzyżowania będzie niesamowitym widowiskiem dla kibiców. Rajdówki w tym roku wystartują od strony ulicy Młyńskiej, a meta znajdzie się na ul. Zawiszy Czarnego. Strefy kibica zlokalizowane będą przy ul. Podgrodzie oraz wokół skrzyżowania przy ul. Młyńskiej. Wyłączony dla kibiców i ruchu pieszego będzie chodnik od ronda przy stacji paliw aż do ul. Dąbrowskiego (po stronie Muzeum). Należy pamiętać o utrudnieniach związanych z rozgrywaniem prologu. W godzinach 14:15 - 17:30 zamknięte będą ulice oraz przejścia dla pieszych w obrębie trasy rajdu. Pierwsza załoga wystartuje do tego odcinka o godz. 15:15, a kolejne po zjeździe na metę poprzedniej załogi. Zakończenie oesu zostanie zasygnalizowane przez przejazd samochodu funkcyjnego zamykającego stawkę.

Park Serwisowy

To miejsce, w którym ekipy serwisowe mają ograniczony czas między odcinkami specjalnymi, by modyfikować ustawienia rajdówek, wymieniać uszkodzone części, a czasami nawet całkowicie je reanimować. Nie należą do rzadkości sytuacje, gdy podczas 20-minutowego serwisu mechanicy wymieniają kompletną skrzynię biegów, czy dokonują napraw blacharskich, które pozwolą załodze kontynuować ściganie. Do parku serwisowego ulokowanego obok Bursztynowego Pałacu w Strzekęcinie, załogi przyjadą po każdej z sobotnich pętli. Tutaj też trwa walka z czasem, więc należy zachować ostrożność i uważać na jadące rajdówki. Wejście na teren parku jest otwarte dla kibiców, ale nie wolno wchodzić za barierki ustawione przy każdym stanowisku. To strefa przeznaczona wyłącznie dla mechaników i członków zespołu. Każdy przyjazd do serwisu poprzedzony jest komasacją. To miejsce bezpośrednio przed wjazdem do parku serwisowego, w którym organizator wyrównuje odstępy między załogami. Tutaj zabronione są jakiekolwiek naprawy i modyfikacje przy samochodach rajdowych.

Odcinki specjalne

To tu dzieje się najwięcej – na oesach załogi rywalizują o ułamki sekund. Dla kibiców przygotowane są specjalne strefy, w których stosunkowo bezpiecznie mogą dopingować rajdowców. Dzięki kategorii rajdu Super KJS długośc tegorocznych odcinków specjalnych przekracza 4 kilometry. Każdy odcinek poprzedzony jest punktem kontroli czasu (PKC), na którym każda załoga musi stawić się w ściśle określonym czasie. Stąd bardzo ważne jest, by jadąc na strefę kibica nie parkować samochodów wzdłuż trasy dojazdowej do oesu, by nie zablokować drogi ewakuacyjnej i wyjazdu innym kibicom. Będąc w okolicach startu należy zwrócić uwagę, by nie zasłaniać załogom znaków rajdowych i zegarów. Zanim jednak rozpocznie się ściganie wyruszają samochody funkcyjne – po przejeździe samochodu 000 nie wolno już poruszać się po trasie oesu. Dlatego warto przyjechać odpowiednio wcześniej. Ostatnim samochodem funkcyjnym jest auto z nr 0, po którym wyrusza zawodnik z nr 1. Po starcie odcinka nie będziecie już mogli się po nim przemieszczać, więc nie zapomnijcie zabrać ze sobą niezbędnych rzeczy, jak kurtek przeciwdeszczowych, prowiantu czy składanych krzesełek. Skrzyżowania i drogi, którymi prowadzi odcinek specjalny zostaną zamknięte najpóźniej godzinę przed pierwszą załogą, więc utrudnień należy spodziewać się już od godziny 9:00. Dokładne godziny startu poszczególnych odcinków możecie sprawdzić w harmonogramie czasowym, który znajdziecie w publikowanym w piątek przed rajdem Informatorze Kibica.

Dekoracja zwycięzców

Ceremonia zakończenia Rajdu Koszalińskiego odbędzie się przed koszalińskim ratuszem, więc będzie otwarta dla kibiców. Gdy wszystkie załogi zjadą na metę rajdu, zostaną ogłoszone wyniki, a trzy najlepsze załogi w klasyfikacji generalnej pojawią się na dekoracji wraz ze swoimi rajdówkami. Na podium wręczone będą nagrody dla najlepszych załóg w każdej z klas a także w klasyfikacji klubowej i generalnej. Rozpoczęcie ceremonii dekoracji zwycięzców planowane jest na sobotę, o godz. 19:00


Copyright © 2018-2020 - TopDrive Maciej Raczewski